Kuweta dla kota – jaką wybrać i kiedy czyścić?

Koty to zwierzęta, które lubią żyć w czystości. W związku z tym powinny mieć zapewnione odpowiednie miejsce, w którym będą mogły załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Kuweta to przedmiot, który powinien być odpowiednio dobrany ze względu na kota, lecz również ze względu na właściciela. Istotne jest to, gdzie będzie ona ustawiona, ile będzie zajmować miejsca oraz jaki koszt właściciel gotowy jest ponieść, by zaopatrzyć się w to urządzenie.

Korzystanie z kuwety

            Koty sa niezwykle mądrymi zwierzętami i w większości przypadków bardzo łatwo jest nauczyć je korzystania z kuwety. Od pierwszych chwil przebywania kota w naszym domu, należy go uważnie obserwować. Jeśli tylko zauważy się, że kot jest niespokojny, chodzi po całym domu, wącha różne miejsca, to może to być znak, że szuka miejsca, w którym może się załatwić. Należy go wtedy od razu przenieść do kuwety i czekać, aż z niej skorzysta. Warto zwierzaka nagrodzić za skorzystanie z kuwety. Zazwyczaj koty po pierwszym załatwieniu sowich potrzeb do żwirku będą to już robiły regularnie.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Gdzie ustawić kuwetę?

            Należy dobrze przemyśleć miejsce, w którym będzie stała kuweta. Dla kota dużym stresem są wszelkie zmiany ustawienia mebli i innych przedmiotów w domu. Dotyczy to również kuwety. Jeśli zwierzak przyzwyczai się do jednego miejsca, dobrze, aby było to już stałe miejsce. Można mieć wtedy pewność, że kot nie zaskoczy nas niemiłą niespodzianką, jeśli przestawimy jego ubikację. Co do miejsca ustawienia kuwety, to ta decyzja należy już do właściciela kota. Kuweta może stać w łazience lub ubikacji. Najlepiej ,by nie zawadzała ona nikomu i nie przeszkadzała w codziennych, domowych czynnościach.

Jaki rodzaj kuwety wybrać?

            Na rynku dostępnych jest wiele modeli, zróżnicowanych pod wieloma względami. Do wyboru miłośnicy kotów mają:

– kuwety kryte

– kuwety odkryte

– kuwety z drzwiczkami

– kuwety prostokątne lub narożne

 Z kupnem kuwety wiąże się również wybór odpowiedniego żwirku. Warto zainwestować w te nieco droższe, ponieważ mają one o wiele więcej przydatnych właściwości, niż np. zwykły piasek. Właścicielom kotów warto polecić żwirki samozbrylające. Korzystając z takiego rodzaju żwirku bardzo łatwo usuwać z kuwety nieczystości. Wystarczy wybrać powstał zbrylone „kulki” specjalną łopatką i uzupełnić braki żwirku nowym zapasem. W przypadku takiego żwirku nie ma konieczności każdorazowego mycia kuwety. Samemu łatwo ocenić, kiedy żwirek nadaje się już do wyrzucenia, a kuweta do umycia.

Oprócz żwirku samozbrylającego wygodny jest również ten pochłaniający zapach. Najlepszy udogodnieniem w przypadku kupna tego produktu jest możliwość spuszczania żwirku w sedesie. Zaoszczędza to dużo czasu i znacznie ułatwia utrzymywanie porządku w kociej kuwecie. Do kuwety można także dokupić środki neutralizujące, które usuną nieprzyjemny zapach oraz zlikwidują niebezpieczne bakterie i grzyby.

Co do rodzaju kuwety, to istotne jest to, w  jaki sposób kot z niej korzysta. Koty „kopacze”, czyli lubiące zakopywać z dużym rozmachem, powinny mieć kuwety kryte. Zapobiegają one rozsypywaniu prze koty żwirku po całym pomieszczeniu, w którym znajduje się kuweta.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kuwetowe gadżety

            Bardziej wymagający właściciele kotów, którzy chcieliby, aby kocie ubikacje oprócz spełniania swojej podstawowej funkcji, miały jeszcze walory estetyczne, mogą nabyć specjalne kuwety z różnymi gadżetami. Popularne stają się kuwety z drzwiami wahadłowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zawartość kuwety jest niewidoczna i ukryta za drzwiczkami, a kot może bez problemu korzystać z urządzenia, dzięki obrotowym drzwiom. Oczywiście należy zwierzakowi pokazać, że musi lekko popchnąć drzwiczki, by móc wejść do kuwety.

            Nowatorskim rozwiązaniem są kuwety z wejściem od góry, w których dach kuwety pełni także funkcję dywanika. Kot wyskakując z kuwety automatycznie wyciera łapki ze żwirku, tym samym pozostawiając czystość wokół urządzenia.

            Do wyboru sa również kuwety zdobione w różne wzory. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel kota może dobrać wzór, który będzie pasował do wyposażenia domu, dzięki czemu kuweta nie będzie się rzucała w oczy.