Kolczatka dla psa – na co trzeba zwrócić uwagę?

Każdy właściciel psa (a szczególnie psa dużego) zobowiązany jest do sprawowania nad nim opieki i nauki posłuszeństwa, tak by nie stanowił on zagrożenia dla innych osób. Do odpowiedniego wychowania psa zalicza się nauka chodzenia przy nodze, minimalizacja reakcji agresji a także wykonywanie podstawowych komend. Istnieje wiele metod i akcesoriów szkoleniowych psów, które dostosować można do charakteru naszego czworonoga. Jednym z narzędzi szkoleniowych jest obroża kolczatka, która jednak powinna być stosowana racjonalnie i z umiarem.

Obroża kolczatka pomocą wychowawczą

Kolczatka jest jednym z rodzajów obroży, który wyposażony jest w specjalnie skonstruowane, niewielkie kolce uwierające psa (lub nawet sprawiające mu ból) w momencie jego nieodpowiedniej reakcji, na przykład niepożądanego ciągnięcia na smyczy. Bardzo ważne jest by kolczatkę stosować okazjonalnie w czasie kształtowania u psa oczekiwanych wzorców. Częste noszenie przez psa kolczatki zniweluje jej oddziaływanie – pies po prostu przyzwyczai się do niewielkiego bólu czy dyskomfortu, który nie robi mu krzywdy. W momencie nieregularnego stosowania kolczatki u psa wykształca się wzorzec niespodziewanego, negatywnego bodźca pojawiającego się gdy ciągnie smycz.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kolczatka tylko dla niektórych psów

Działanie kolczatki, polegające na wbijaniu się kolców w skórę na szyi zwierzęcia, może budzić popłoch u niektórych właścicieli. Należy jednak pamiętać, że kolczatka nie służy robieniu krzywdy zwierzęciu, a wręcz przeciwnie – służy jego nauce. Obroża kolczatka nie jest przeznaczona dla wszystkich psów, ponieważ duża część psów sprawnie nauczy się chodzenia na smyczy i wszystkich komend bez stosowania negatywnych bodźców. Kolczatka jest wyborem dla psów agresywnych i trudnych, które pomimo podejmowanych psów nie potrafią nauczyć się spokojnego chodzenia przy smyczy. Taki typ obroży należy stosować przede wszystkim u dużych psów, mających problemy z dostosowaniem się do obecności ludzi i innych zwierząt.

Stosowanie kolczatki

Żeby noszenie kolczatki przyniosło odpowiednie rezultaty, musi być ona odpowiednio dopasowana do szyi zwierzęcia – nie powinna kłuć go podczas prawidłowego chodzenia. Bardzo ważne jest także, by nie sprawiać psu niepotrzebnego bólu – właściwsze są częstsze ruchy kolczatką poprzez szybkie podciąganie smyczy niż długotrwałe ciągnięcie za obrożę. Zakazane jest również podnoszenie psa za kolczatkę, ponieważ jego ciężar może spowodować niebezpieczne wbicie się kolców obroży w szyję.

Rodzaje kolczatek

W sklepach zoologicznych i Internecie dostępna jest szeroka oferta obroży tego typu. Możemy wyróżnić jej podstawowe rodzaje:

  • obroże kolczatki zbudowane z metalu, na kształt łańcuszka (owalne ogniwa wyposażone są w tępe kolce, które uwierają psa przy zaciągnięciu smyczy). Obroże metalowe są zwykle chromowane co wpływa na bardzo dużą trwałość i wytrzymałość.
  • obroże skórzane posiadające metalowe ćwieki o stożkowatym kształcie.

Zarówno kolczatki metalowe, jak i skórzane można zakładać psu w dwie strony – na czas szkolenia kolcami do wewnątrz, a następnie – na zewnątrz. Wówczas obroża kolczatka będzie spełniała funkcje zwykłej obroży.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kontrowersje wokół kolczatki

Stosowanie kolczatek u psów wywołuje liczne dyskusje na temat celowości i bezpieczeństwa ich stosowania. Część osób zwraca uwagę na ból zwierząt i nieskuteczność edukacji wzmacnianej negatywnymi, bolesnymi bodźcami. Jednym ze stosowanym argumentów w dyskusji jest większa skuteczność szkolenia pozytywnego – nagradzania psów za poprawne zachowanie. Zwraca się uwagę, że kolczatka zniechęcająca psa do niepożądanych czynności jest jedynie środkiem doraźnym, na dłuższą metę negatywnie oddziałującym na edukację zwierzęcia. Z drugiej strony swoje racje przedstawiają jednak właściciele dużych i silnych psów, dla których kolczatka jest często jedynym sposobem uspokojenia zwierzaków. Stosowanie kolczatki powinno być więc podyktowane rozsądkiem, koniecznością i przede wszystkim bezpieczeństwem, zarówno psa, jak i jego właściciela oraz otoczenia.