Jakie zabawki dla psów warto zakupić – poradnik

Jeśli jesteśmy posiadaczami psa, z pewnością wiemy jak wiele radości potrafi sprawić mu zabawa ze swoim panem. I chociaż tak naprawdę do zabawy może wystarczy zwykły patyk, warto zastanowić się nad wyborem zabawki dla psa, która sprawi mu jeszcze większą radość i urozmaici codzienne harce. W sklepach zoologicznych możemy wybierać spośród bardzo wielu zabawek przeznaczonych do rzucania, ciągnięcia, a także pośród zabawek edukacyjnych, które mogą wpływać na rozwój psiej inteligencji.

Zabawki gumowe

W Internecie i sklepach z artykułami dla zwierząt dostępna jest cała gama kolorów, rozmiarów i kształtów zabawek gumowych, niektóre z nich piszczą, dzwonią a nawet chrumkają – wszystko po to by bardziej zainteresować i zachęcić psa do zabawy. Niestety, raczej nie uda nam się dowiedzieć, jaki gust ma nasz pies, dlatego warto próbować rozpocząć zabawę z różnymi zabawkami. Może się zdarzyć, że atrakcyjna (naszym zdaniem) zabawka pozostanie niezauważona, podczas gdy zwykła piłeczka może wzbudzić u psa niesamowity entuzjazm. Nie zawsze pies przekona się do dokładnie wykonanej gumowej kości lub gumowego udka kurczaka, czasami zdarza się, że zapach gumy średniej jakości odstraszy zwierzaka. Warto więc decydować się na zabawki wyższej jakości, wykonane z bezpiecznego materiału, bez szkodliwych substancji zniechęcających nie tylko zapachem ale i negatywnym wpływem na zdrowie psa.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Zabawki edukacyjne

W sklepach zoologicznych pojawiły się również zabawki wymagające znacznego zaangażowania ze strony zwierzaka. Cała zabawa polega na tym, że do specjalnie skonstruowanego, acz prostego urządzenia (wykonanego z drewna lub plastiku) wkładane są psie smakołyki, a piesek musi spróbować je wyciągnąć. Gry takie nie są oczywiście trudne (stopnie trudności są zróżnicowane) i polegają najczęściej na przesunięciu pewnych elementów nosem, zębami lub łapą. Zabawki tego typu są bardzo atrakcyjne dla psów. Warto z nich korzystać jeśli nasz pies ma niespożytą energię, a nie mamy czasu by długo się z nim bawić – zagadka zdobycia psiego przysmaku wciągnie go na dłuższą chwilę, bez konieczności aktywności ze strony właściciela. Ważne jest jednak by zabawa przebiegała w obecności właściciela – wtedy zabawka zapewni psu masę bezpiecznej zabawy. Zabawki edukacyjna mają bardzo różne ceny zależne od materiału wykonana (a więc również trwałości) oraz wielkości i skomplikowania psich zagadek.

Zabawki do rzucania

Zwykły patyk czy tenisowa piłka rzucane podczas spaceru to już jest pomysł na świetną zabawę. Trochę urozmaicenia przyniosą jednak psie zabawki przystosowane do rzucania – gumowe piłeczki z dodatkiem liny, za którą można ciągnąć, kawałek liny, piłeczka w kształcie języka (trzymający ją pies wygląda bardzo zabawnie)…Wybór jest naprawdę duży, umożliwiający znalezienie czegoś odpowiedniego dla naszego pupila. Dostępne są również specjalne katapulty, służące do dalekich wyrzutów piłki. Są one przydatne dla osób starszych, które mogą mieć trudności z dalekim wyrzutem zabawki – za pomocą katapulty piłeczka leci na naprawdę dużą odległość. Zabawki do rzucania powinna być wykonane z materiałów elastycznych, wytrzymałych, odpornych na gryzienie. Rzucanie psom zabawek i zachęcanie do ich przynoszenia uczy psy nie tylko posłuszeństwa, ale i ma pozytywne oddziaływanie na ich zdrowie, ponieważ psy mogą się wtedy wybiegać.

pies
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Zabawa i nauka

Jeśli chcemy odpowiednio wychować naszego psa, zabawę warto połączyć z nauką podstawowych komend. Podczas zabawy pies uczy się zdecydowanie łatwiej i szybciej, będziemy więc bardzo zadowoleni z efektu. Najszybsza i najbardziej efektywna nauka zwierząt powiązana jest z ich nagradzaniem, docenianiem poczynionych postępów. Zwierzaki najlepiej nagradzać smakołykami, za którymi przepadają i dla których nieraz podejmą znaczący wysiłek. Podczas spacerów w parku, gdy chcemy nauczyć naszego psa aportowania, prócz atrakcyjnej zabawki dla psów, warto mieć ze sobą kilka psich ciastek czy kabanosów. Dawanie psu smacznych kąsków gdy wzorowo przyniesie rzuconą zabawkę lub gdy grzecznie idzie przy nodze, z pewnością wzmocni wytworzony wzorzec i ułatwi wychowanie posłusznego psa.