Czy warto założyć chipa psu – porady oraz wskazówki

To zwierzę w naszym mieszkaniu stanowi dla nas ciekawą sytuację. Jako właściciele będziemy mogli się do niego odpowiednio zbliżyć,  jak i on do nas. Szybko przekonamy się, że jesteśmy od siebie odpowiednio zależni. Wielu właścicieli już w dla szczeniaka przygotowują pewne formy zachowań, postępowania. Dzięki temu taki piesek już wtedy jest dla nas kimś bliskim. Pies posiada bardzo dobrą pamięć. Dlatego będzie uwzględniać to, w jaki sposób traktowaliśmy go, gdy był szczeniakiem. Okres do 5 tygodnia od urodzenia się szczeniaka wydaje się być najważniejszy. Powinniśmy poświęcić ten czas na spędzanie z nim odpowiedniej ilości czasu na zabawy, spacery, rozmowy. Tutaj zwierzak wydaje się być w stosunku do nas coraz bardziej przywiązany. Po czasie widzimy, że on nie ma życia bez nas. Kiedy wracamy do domu, to od razu podlatuje do nas i wita się, merda ogonem.

To oznaka radości, jak i informacja, że jesteśmy dla niego bardzo cenni. W jaki sposób możemy się mu odwdzięczyć. Na pewno przy pomocy regularnych spacerów, które wydają się być dla niego bardzo istotne. To dzięki nim zaspokaja swoje potrzeby fizjologiczne, jak i ma możliwość przebywania w otwartym środowisku, na zewnątrz. Wtedy pies zapoznaje się ze swoimi gatunkami zwierząt, jak i wieloma innymi. Dowiaduje się także, w jaki sposób przedstawia się informacje na temat swojej osoby. Wynika to z chęci zaznaczenia pewnego terenu, który według niego jest jego. Jeśli decydujemy się na takie większe spacery z naszym psem, to możliwe, że puszczamy go ze smyczy. Czy jednak takie zachowanie wydaje się być rozsądne. Trzeba przyznać, że przynosi ono wiele korzyści. To dzięki temu pies czuje się wolny, bez ograniczeń. Może wykorzystać ten czas, aby się wybiegać, czy także z nami wspólnie bawić. Jednak nie chcemy tutaj doprowadzić do tego, aby nasz pies się zagubił. Dlatego prezentem dla naszego zwierzaka okazuje się być chip. Wiele właścicieli decyduje się na takie możliwości techniki dla swojego psa. Jest możliwość umieszczenia takiego chipu w ciele zwierzaka. To skuteczna metoda przeciwdziałająca bezdomności zwierząt. A przecież odgrywają one w naszym życiu bardzo istotne znaczenie.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Prezent dla psa

Nasz pies potrzebuje takiego prezentu, który będzie stanowił dla niego ochronę. W taki możemy go zaopatrzyć, gdy zdecydujemy się na identyfikator elektroniczny. Jest on nie większy niż od ziarna ryżu. A wszczepiany jest przez specjalistów weterynarzy pod skórę. Często instaluje się taki identyfikator na szyi, między łopatkami, czy na karku. Nie powinniśmy obawiać się takich zabiegów. Warto jest wskazać, że nie wywołuje u naszego psa reakcji alergicznych, jak i mu nie przeszkadza. Taki zabieg jest bezbolesny, dlatego dobrze się na niego zdecydować. Znakowanie zwierząt stanowi zadanie weterynarzy. To w takim gabinecie dochodzi do otrzymania potwierdzenia elektronicznego oznakowania naszego psa. Jest ukazany odpowiedni numer, który jest zakodowany w chipie. Następnie wpisuje się go do książeczki zdrowia, paszportu. Takie informacje można odczytywać przy pomocy specjalnego urządzenia. To ono jest w stanie skanować naszego pupila. Taki numer straż miejska, czy weterynarz odszukuje w bazie danych, które zawierają informacje na temat właściciela. Jeśli więc zgubimy swojego psa z takim chipem, to w szybkim czasie będziemy mogli go odzyskać. Ale powstają pewne ograniczenia, co do powstania pełnej bazy. Dlatego o wiele skutecznej będzie dla właściciela większe bezpieczeństwo dla swojego psa. To my przecież wybieramy się z nim na spacery. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby nasz pies wychodził sobie na spacer samopas. Wtedy stanowiłby jeszcze zagrożenie dla wielu dzieci, jak i zwierząt, które mogłyby znajdować się blisko okolicy, czy w lesie. Zadbanie o swojego psa w taki sposób może gwarantować nam jego zachowanie na długie lata. Także leśnicy radzą nam, aby nie puszczać psa na wolności, kiedy wybieramy się do lasu. To stanowi pewne zagrożenie dla zwierząt, które się tam poruszają, na przykład sarn i jeleni.

pies
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Dlaczego wybrać chip

Wolność dla psa, puszczanie go samopas może stanowić dla niego bardzo wysokie zagrożenie. A chipowanie nie jest obowiązkowe, dlatego wielu właścicieli nie decyduje się na taki krok. Warto wskazać, że w praktyce takie działania mogą doprowadzić do odnalezienia zwierząt. Jeśli weźmiemy pod uwagę nasz kraj, dostrzegamy, że w Gdańsku takie chipowanie jest obowiązkowe. To kilkadziesiąt psów rocznie wraca do swoich właścicieli. Tutaj wiele osób nie ma zamiaru ponosić kosztu elektronicznego oznakowania. Może on kosztować nawet do 150 zł. Jednak występują pewne gminy w naszym kraju, gdzie chipowanie psa jest darmowe. Dobrze będzie tam skorzystać z takiej możliwości. Szybko przekonamy się, że w ten sposób zachowaliśmy naszego psa. Jednak nie na takim prezencie powinniśmy poprzestać. Jeśli uczymy pewnej tresury swojego psa, to tutaj prezenty w formie smakołyków wydają się być bardzo trafione. Będzie miał do nas odpowiednio stosunek. Dobrze jest nauczyć swojego szczeniaka powracać do domu bardzo pozytywnie. Wtedy będzie mógł on odczuwać pozytywne emocje, kiedy wraca do domu. Jeśli by nawet się zgubił, to sam znajdzie drogę i wróci do domu.