Co zrobić i gdzie zgłosić zaginięcie kota – wskazówki

Koty to zwierzęta, które lubią chodzić własnymi ścieżkami i niestety nie zawsze ich właściciele są w stanie je upilnować. Nie ma znaczenia, czy kot mieszka w bloku, czy w domku jednorodzinnym. Z domu uciekają zarówno koty, które całe życie spędzały zamknięte w mieszkaniu, jak i koty, które były przyzwyczajone do życia na podwórku. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, należy być przygotowanym na długie i żmudne poszukiwania, głównie ze względu na to, że wiele osób nie zwraca uwagi na biegające bezpańsko koty oraz na to, że te czworonogi bardzo ciężko złapać, jeśli są wystraszone i zestresowane. A stres i strach z pewnością towarzyszą im, jeśli tylko zorientują się one, że się zgubiły i nie potrafią znaleźć drogi do swojego domu.

Kot z bloku

            Jeśli zauważymy, że kota nie ma w mieszkaniu, to należy od razu zacząć poszukiwania. Koty przyzwyczajone do mieszkania w bloku nie będą umiały znaleźć drogi do domu jeśli zbytnio oddalą się od swojego miejsca zamieszkania. Jeśli szybko zareagujemy i zaczniemy szukać kota w okolicy mieszkania to istniej szansa, że uda nam się go znaleźć. Należy chodzić po najbliższej okolicy i nawoływać kota. Możliwe, że zwierzak nas usłyszy i zareaguje na nasze nawoływania. Jeśli jednak nie będziemy mieli szczęścia i kotek nie wróci, to należy rozpocząć intensywne poszukiwania.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Kot podwórkowy

            W przypadku kotów, które mieszkają w domkach z działką, sytuacja wygląda nieco inaczej. Takie zwierzaki sa na pewno przyzwyczajone do częstych wycieczek. Zdarza się, że nie wracają one do domu nawet przez kilka dni. Jeśli jednak obecność zwierzaka niepokojąco się przedłuży, to należy rozpocząć intensywne poszukiwania.

Jak szukać?

            Poszukiwana kota z bloków, jak i kota mieszkającego na podwórku, wyglądają tak samo. Na początku należy przygotować ogłoszenie. Powinno ono zawierać wyraźne zdjęcie pupila z dokładnym opisem cech szczególnych.  w ogłoszeniu należy napisać wszystko, co dotyczy wyglądu zwierzaka – wszelkie kolorowe plamki na sierści, kolor oczu, wielkość czy obecne na szyi obróżki. Warto napisać imię kota, bo jeśli ktoś zauważy zwierzaka odpowiadającego opisowi , to może zawoła kota po imieniu, a ten zareaguje na znane słowo. W ogłoszeniu trzeba zawrzeć swój adres i oczywiście numer kontaktowy. Warto napisać, że bardzo nam zależy na znalezieniu zwierzaka. Największa zachętą dla potencjalnych poszukiwaczy będzie oczywiście informacja o nagrodzie. nie musi być ona bardzo duża, ale warto zapłacić tyle, na ile możemy sobie pozwolić. To znaczne zwiększa szansę odnalezienia kota.

            Ogłoszenia należy rozwieszać w wielu miejscach. Najlepiej jedno koło drugiego, ponieważ istnieje wtedy szansa, że ogłoszenie zostanie zauważone. Warto użyć jaskrawych kolorów, by ogłoszenie bardziej rzucało się w oczy. Jeśli w naszej okolicy sa sklepy, to należy poprosić o możliwość zostawienia w nich ogłoszenia. Szanse odnalezienia kota zwiększa także pytanie sąsiadów i przechodniów. Dzięki temu mogą oni zapamiętać, że ktoś szuka zwierzaka.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Odwiedź schroniska i portale

            Pierwszym miejscem, w które powinniśmy się udać z ogłoszeniem ,są pobliskie schroniska dla zwierząt. Często ludzie znajdując zwierzaka, informują o tym schronisko, więc warto je poinformować również o naszej zgubie. Bardzo pomocne w poszukiwaniu zwierząt są portale społecznościowe. Korzysta z nich wiele osób, wiec szansę na znalezienie zwierzaka zwiększają się. Tym bardziej, że ludzie lubią angażować się w takie akcje.

            Jeśli mieszkamy w miejscowości, która wydaje lokalną gazetę, to należy zamieścić w niej ogłoszenie. Szukanie zwierzaków w ten sposób przynosi naprawdę niezłe efekty.

Czy da się zapobiec zaginięciu?

            Nie należy się obwiniać za zaginięcie zwierzaka, ponieważ koty, to istoty, które naprawdę ciężko upilnować. Jedyne co można zrobić, to starać się zamykać okna i drzwi i uważać, żeby zwierzę nie prześlizgnęło się nam między nogami. Dodatkowym zabezpieczeniem może być oczywiście wszczepienie czipa. W tym celu należy udać się do weterynarza, wszczepić czip i zarejestrować go w bazie danych. To znacznie ułatwi kontakt z właścicielem po znalezieniu przez kogoś zwierzaka.