Agresja u kotów – jak ją zwalczać i przeciwdziałać?

Koty są zazwyczaj kojarzone ze zwierzakami, które ciągle śpią , jedzą, mruczą i tulą się do człowieka. Często jednak zdarza się, że ta przyjemna wizja czworonożnego sierściucha nieco odbiega od rzeczywistości. Doskonale wiedzą o tym właściciele kotów, którym zdarza się dość często przejawiać agresję, zarówno względem innych zwierząt w domu, jak i swojego pana.

Dlaczego koty są agresywne?

            Zazwyczaj koty, które przejawiają agresję, zachowują się tak, ponieważ czują się zagrożone. Przeważnie jest to spowodowane obecnością innego zwierzaka w domu. Jeśli kot był przyzwyczajony do samotnego życia, to nowy mieszkanie jego posesji nie będzie mile widzianym gościem. Koty przyzwyczajają się do swojego terytorium i jeśli tylko poczują obcy zapach, to zaczynają się denerwować. Wtedy można zauważyć u nich przejawy agresji.

            Agresję u kota, oprócz poczucia zagrożenia, może wywoływać strach. Strach natomiast może być spowodowany różnymi czynnikami. Często są to głośne dźwięki np. wycie odkurzacza. Wiele kotów boi się także obcych ludzi. Strach może wywoływać również głośna muzyka, dźwięk fajerwerków czy domowe awantury.

            Zabawa z kotem również może wywołać u zwierzęcia agresję. Może to być spowodowane nadmierną energią zwierzaka, który nie ma innego kociego towarzysza i swój nadmiar energii wyładowuje na swoim właścicielu.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Najczęstsza przyczyną agresji u kotów jest po prostu złość. Zwierzęta mogą się złościć, gdy mają dość pieszczot. Właściciel mógłby głaskać kota całymi dniami, jednak zwierze nie zawsze ma na to ochotę. Gdy się zezłości, może przejawiać agresję. Złość pojawia się  u kotów także podczas zabiegów pielęgnacyjnych, np. czesania, a przede wszystkim mycia. Podcinanie pazurów, to raczej zabieg niemożliwy do wykonania, bo podczas jego wykonywania zwierzak może zrobić krzywdę swojemu właścicielowi, ponieważ złość i agresja mogą wtedy osiągnąć swój punkt kulminacyjny.

Czy z agresji da się „wyleczyć”?

            Jeśli wiemy, co wywołuje agresję u naszego kota, to aby zmniejszyć jej objawy, należy starać się unikać wszystkich czynników, które mają wpływ na zezłoszczenie się czworonoga. Jeśli kot źle reaguje na hałas, to trzeba unikać słuchania przy nim głośnej muzyki. W czasie odkurzania zwierzaka można zamknąć w innym pomieszczeniu.

            Więcej pracy na pewno wymaga zmniejszenie agresji u kota, który czuje się zagrożony nowym mieszkańcem domu. W dużej mierze zależy to od charakteru naszego pupila. Zdarzają się przypadki kotów, które nigdy nie zaakceptują innego zwierzaka. Będą one wtedy reagować na niego agresywnie, albo całkowicie odizolują się z rodzinnego życia, czyli po prostu się obrażą. Sa to rzadkie przypadki. W większości można koty przyzwyczaić do wspólnego życia, jednak zajmie to sporo czasu. Nie wolno dawać kotu możliwości do objawiania agresji względem innego zwierzaka. Trzeba kotów pilnować, jednak nie zmuszać ich do siedzenia razem, jeśli nie mają na to ochoty. Staremu domownikowi należy okazywać więcej czułości, można próbować przekupić go kocimi smakołykami.

kot
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

            Jeśli kot jest agresywny podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, to trzeba się przygotować na stopniowe wykonywanie tych złoszczących go czynności. Jeśli zwierzak nie lubi być czesany, to raczej ciężko będzie go przekonać do polubienia tego zabiegu. Podobnie jest z kąpaniem. Wiadomo, koty za wodą nie przepadają  i jeśli zwierze Nie zostanie od małego przygotowywane do kąpieli, to z pewnością, ani dla właściciela, ani dla kota, kąpiel nie będzie należała do najprzyjemniejszych doświadczeń. Dlatego najlepsza metodą zapobiegania agresji w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych jest przyzwyczajanie kotka od pierwszych tygodni życia do czesani, obcinania pazurów i kąpania. Mały kot wody może nie lubić, ale jeśli regularnie będzie moczony pod kranem albo w wanience, to z pewnością do wody się przyzwyczai i kąpiele ni będą już tak strasznym przeżyciem.

Skrajne przypadki

            Jeśli kot przejawia agresję względem innych zwierzaków w domu, a przede wszystkim względem swojego właściciel, jeśli gryzie i drapie naprawdę mocno i niespodziewanie rzuca się na ręce i nogi, a właściciel nie jest w stanie nad zwierzęciem zapanować, to konieczna jest wizyta u profesjonalnego tresera kotów lub u weterynarza.